Přeskočit na obsah

Betlémské světlo v Nesovicích 16. 12. 2023

Betlémské světlo přivezou skauti vlakem do Nesovic v sobotu 16. 12. 2023 v 8:14 vlakem Sp 1761 z Brna.

Plamínek z Betléma představující symbol míru putuje každoročně v předvánočním období letecky do Rakouska. Tam se na ekumenický obřad sjíždí delegace skautů z celé Evropy, aby poselství v podobě plamínku v lucerně šířily dál do svých mateřských zemí. V České republice se Betlémského světla ujímají dobrovolní skautští kurýři a po železnici ho rozvážejí do všech koutů naší země. Zapojit se může každý, ať už je věřící nebo ne. Jde především o ono poselství míru, a tedy o propojování komunit skautů, neskautů, farností a další široké veřejnosti. Akt předání Betlémského světla bývá obvykle spojen s místní akcí, kterou pořádají dobrovolníci, dle pravidel v/po rozvozu světla skauty po ČR – zpravidla v týdnu před Vánoci nebo v přímo 24.12. Akce již z podstaty nesmějí být spojovány se žádnou charitativní či finanční sbírkou, ani žádnými dobrovolnými příspěvky.

Pokud si chcete světlo z Betléma obstarat domů, můžete toho docílit dvěma způsoby. Je možné přijít si plamen odpálit přímo k vlaku v den rozvozu, jehož datum zveřejňujeme na našich webových stránkách a sociálních sítích. Kam nejblíže k vám přijede vlak s kurýry a v kolik hodin zjistíte díky naší mapě. Na nástupišti vystoupí z vlaku skauti s lucerničkami a rádi vám plamínek předají do vašich luceren. Zároveň je ale potřeba nezdržovat vlak, a proto prosíme, abyste si v případě velkého počtu zájemců předali světlo mezi sebou a nechali kurýry putovat zase o stanici dál. 

Většinou na peronech potkáte i další skauty, kteří si Betlémské světlo vyzvedávají, aby mohli v dalších dnech uspořádat tzv. místní akce. Ty obnáší rozdávání světla například ve skautských klubovnách, na náměstích, kapličkách či v knihovnách. Často se setkáte i s doprovodným programem. Místní akce se mohou konat kdykoliv po dni rozvozu, to už záleží na konkrétních organizátorech. Jaké akce a kdy se konají ve vašem okolí zjistíte opět díky mapě Betlémského světla.